دستگاه زاویه زن

√دستگاه زاویه زن

مشخصات:

 

۱٫دستگاه زاویه زن پلی اتیلن در مدل های مختلف تولید میشود اما با توجه به این که اکثر اتصالات سایز پایین تر از ۲۵۰ به صورت اینجکشن(قالبی یک پارچه ) تولید شده است منطقی به نظر میرسد که این نوع دستگاه در مدل های ۲۰۰تا ۴۰۰ -۲۵۰تا ۶۳۰ و به بالا تولید گردد

۲٫دستگاه زاویه زن پلی اتیلن شامل یک بدنه اصلی با ۲ میز با شیار های دم چلچله یکی ثابت و دیگری متحرک که بر روی ریل و واگن صنعتی (linear way ) نصب شده . سیستم هیدرولیک وجک ها هم روی همین بدنه میباشد

۳٫کمربند های مخصوص دستگاه زاویه زن پلی اتیلن  ساخت زانو با طرح ویژه و سطح گیراییه حداکثر و با قابلیت زاویه گرفتن از ۰ تا ۳۰ درجه جهت تولید زانو های ۲ تکه – ۳ تکه – ۴ تکه از ۱۵ تا ۹۰ درجه

۴٫کمربند های مخصوص ساخت دستگاه زاویه زن پلی اتیلن سه راه ۹۰درجه و چهار راه ۹۰درجه

۵٫رنده الکتریکی و هیتر الکتریکی توسط پایه مجهز به بوش های فلزی ساچمه دار بر روی شفت به بدنه اصلی دستگاه زاویه زن پلی اتیلن متصل میباشد

چرا باید از پلی اتیلن استفاده کرد؟

کاربرد لوله‌های PE برای شبکه‌های گازرسانی تقریبا” از سال ۱۹۶۰ و شبکه‌های آبرسانی از قبل از آن در دنیا مطرح بوده‌است و امروزه بسیاری از کشورهای دنیا شبکه‌های گازرسانی و آبرسانی را با لوله‌های پلی‌اتیلن به لحاظ فوائد و مزایای بسیار آن مورد استفاده قرار می‌دهند. بعضی از فوائد لوله‌های مذکور به‌طور اجمال به شرح زیر است:

 1. عمر طولانی کاری

 2. سرعت و سهولت در اجرای شبکه‌ها

 3. سبکی لوله‌ها و در نتیجه حمل و نقل آسان و سریع

 4. مقاومت بالا در مقابل خوردگی و عدم نیاز به پوشش و سیستم‌های حفاظت کاتدیک

 5. جوشکاری بسیار ساده و سریع

 6. سهولت در نگهداری و تعمیرات

 7. ارزان بودن

 

جوش لوله پلی اتیلن

 

روش جوش دستگاه زاویه زن پلی اتیلن ( جوش لب به لب)

یکی از متداولترین روش مورد استفاده برای اتصال تکه لوله‌های پلی‌اتیلن و همچنین اتصال لوله‌ها به اتصالات پلی‌اتیلنی، جوشکاری گرمایی لبه‌های انتهایی است . این تکنیک، اتصالی دائم، مقرون به صرفه اقتصادی و پربازده از نظر جریانی بوجود می‌آورد. جوش لب به لب با کیفیت به دست اپراتورهای آموزش دیده و با استفاده از دستگاه‌های جوش لب به لب با کیفیت و در شرایط خوب حاصل می‌شوند .
قابلیت های دستگاه جوش گرمایی بایستی طوری باشد که کار بدرستی انجام گیرد . در زیر مواردی را اشاره کرده ایم :
• هم راستا کردن سر لوله‌ها
• نگهداشتن لوله‌ها
• روبرو نگهداشتن سر لوله‌ها بصورت موازی و عمود بر خط مرکزی لوله
• حرارت دادن سر لوله‌ها
• اعمال نیروی جوش مناسب
شش مرحله‌ای که در اجرای یک اتصال جوش لب به لب وجود دارند عبارت‌اند از:
• دو سر لوله‌هایی را که قرار است به هم متصل شوند تمیز کرده، در گیره قرار داده و هم راستا نمایید .
• دو سر لوله‌ها را طوری روبروی هم نگهدارید که سطوحی تمیز، موازی و عمود بر خط مرکزی لوله‌ها بوجود آورند .
• سرهای لوله‌ها را هم راستا کنید .
• سرهای لوله‌ها را ذوب کنید .
• دو سر لوله‌ها را توسط اعمال نیروی جوش لازم به هم متصل نمایید .
• آن‌ها را تا زمانیکه جوش خنک شود، تحت فشار نگهدارید .

جوش دستگاه زاویه زن پلی اتیلن به روش زینی

تکنیک متعارف برای اتصال یک قطعه زینی به دیواره لوله، از حرارت دادن همزمان سطح خارجی لوله با گرم کننده مقعر و سطح مشترک اتصال نوع «زینی» با گرم کننده محدب، تا زمانیکه هر دو سطح به دمای مناسب جوش برسند، حاصل می‌شود. این کار را می‌توان با یک دستگاه جوش زینی که با همین هدف طراحی شده است، به انجام رسانید.
اندازه درستی را برای لبه‌های ابزار انتخاب کنید سپس ابزار را تا دمای جوش توصیه شده برای ماده‌ای که قصد اتصال آن را دارید، حرارت دهید. سالیان درازی بود که ابزار آلات جوش سوکتی بدون بهره گیری از استانداردهای صنعتی ساخته می‌شدند. به همین دلیل انواع مختلفی از گرم کننده‌ها و سوکت ها با عمق و قطر مختلف و همچنین عمق سنج‌های متفاوتی وجود داشتند. اخیراً استاندارد ASTM F1056 که ابعاد استاندارد اینگونه ابزارها را مشخص می‌کند، نوشته شد. بنابراین استفاده از مخلوطی از ابزارهای گرم کننده یا عمق سنج‌هایی که توسط سازندگان مختلف تولید شده‌اند توصیه نمی‌شود، مگر آن که دارای آرم F1056، که به معنای انطباق با مشخصات فنی ASTM و بنابراین هماهنگی ابعاد ابزار می‌باشد، بر آن‌ها نقش بسته باشد.

گونیا کردن و آماده‌سازی لوله

ابتدای انتهای لوله مذکور را بصورتیک گونی برش میدهیم . انتهای لوله‌هایی با اندازه ¼ ۱ اینچ به بالا را کج بُر کنید (کج بر کردن لوله‌های کوچک‌تر هم قابل قبول است و گاهی در دستورالعمل‌ها بر آن تأکید می‌شود). ضایعات، براده‌ها، تراشه‌ها، روغن یا کثیفی‌ها را از سطوحی که برای جوش مورد نظر هستند، بزدایید. حلقه سرد را در محل مناسب قراردهید و آن را با استفاده از خارهای قطر سنج جاسازی شده روی دستگاه یا قطر سنجی جداگانه (نوع انگشتانه ای)، محکم کنید. در فرآیند جوشکاری، حلقه سرد به گِرد ماندن لوله کمک می‌کند و نقطه توقف صحیحی برای پیشروی لوله به درون ابزار گرم کننده و مفصل، تعییین می‌کند.

حرارت دهی

دمای گرم کننده را بررسی کنید. بصورت متناوب دمای سطوح را با استفاده از یک پیزومتر یا ابزار اندازه گیری دمای دیگری مورد بررسی قرار دهید. از علامت گذارهای (ماژیک) دمایی بر روی سطوحِ در تماس با لوله و اتصالات، استفاده نکنید. لبه‌های داغ و تمیز دستگاه‌ها را بر طبق دستورالعمل‌های سازندگان لوله و اتصالات، در تماس با سطح خارجی سر لوله و سطح داخلی اتصال زینی قرار دهید.
لوله و قطعه اتصالی را با استفاده از یک حرکت سریع «ناگهانی » بصورت همزمان از ابزار جدا کنید. الگوی ذوب را از نظر یکنواختی بازرسی کرده و بلافاصله لوله را بصورت گونیا و کامل درون سوکت یا قطعه اتصالی قرار دهید، بطوریکه سر قطعه اتصالی با حلقه سرد تماس پیدا کند. از چرخاندن لوله یا قطعه اتصالی (که در مورد برخی از سایر انواع لوله‌ها، اقدامی متداول است) در هنگام جایگذاری یا بعد از آن، اجتناب کنید.

خنک کردن

لوله را طوری درجای خود نگهدارید که در حین سرد شدن سطوح مجاور، نتواند از اتصال خارج شود. زمان خنک سازی در راهنمای سازندگان لوله و اتصالات لیست شده است.

جوش دستگاه زاویه زن پلی اتیلن به روش سوکتی

 

این نوع از جوشکاری به چند بخش مهم تقسیم بندی می شود :

 1. گرم کردن سطح خارجی لوله مذکور بعنوان مادگی

 2. بررسی میزان نقطه ذوب توسط الگوی ذوب مواد

 3. فروکردن انتهای لوله درون سوکت

 4. قرار دادن لوله ی دیگر درون سوکت

 5. خنک کردن تلاقی هر دو بمدت چند دقیقه

قیمت دستگاه جوش لوله پلی اتیلن دست دوم