مقایسه سیستم فاضلاب پوش فیت با پلی اتیلن

مقایسه فاضلاب پلی اتیلنی با پوش فیت

مقایسه سیستم فاضلاب پوش فیت با پلی اتیلن

این روزها سوال مهمی ذهن مهندسین و سازندگان ساختمانی را در خصوص سیستم فاضلاب مشغول نموده که از کدام سیستم فوق استفاده نماییم.
با عنایت به این نکته که عمر سیستم پوش فیت متجاوز از ۴ سال نمیباشد در واقع هیچگونه رکورد یا گزارشی از عملکرد این سیستم در عمر طولانی در دست نیست و تنها در این خصوص تبلیغات سازنگان آن مبنی بر ادعای عملکرد مطلوب در عمر طولانی را در دست داریم.
در این مطلب به مقایسه اجمالی این دو میپردازیم.
سیستم پوش فیت با مواد اولیه پلی پروپیلن ساخته شده و سیتسم پلی اتیلن همانطور که از نامش مشخص است از پلی اتیلن.
مزایای سیستم پوش فیت
۱- سبکی وزن.
۲- سرعت  فراوان در اجرا.
۳- غیر قابل اشتعال بودن.
۴- تنوع در سایز و فیتینگ.
۵- ضریب انبساط طولی کم.

ازدیگرمزایا

 بارزترین مزیت لوله های پوش فیت سهولت نصب و لوله کشی میباشد، به این ترتیب که در این لوله ها برخلاف لوله های پلیکا نیاز به گرم کردن لوله و چسب جهت اتصالات وجود ندارد و مانند لوله های پلی اتیلن نیاز به جوشکاری نیز ندارد.
سوکتهای سر لوله و اتصالات پوش فیت بصورت فابریک روی لوله ها موجود است در صورتی که در لوله های پلیکا جهت ایجاد سرهای نر و مادگی از گرما و آتش استفاد مینماید و درلوله های پلی اتیلن نیز می بایست لوله ها به هم جوش بخورد و با توجه به حساسیت بالای جوش لوله پلی اتیلن به گرد و غبار و چربی، اجرای جوش استاندارد کار دشواری میباشد.
 مزیت این لوله ها در مقابل لوله های پلیکا، مقاومت فیزیکی بیشتر لوله های پوش فیت میباشد، به این صورت که شکنندگی آنها از لوله های پلیکا بسیار کمتر است.
لوله های پوش فیت دارای تنوع بیشتری از اتصالات می باشد و با توجه به وجود لوله های یکسر و دو سر سوکت، قدرت مانور بیشتری در زمان اجرا برای لوله کش وجود دارد.
لوله های پوش فیت با توجه به مکانیزم نصب آنها در مقابل انبساط و انقباض خط لوله مقاوم میباشد در صورتی که در لوله های پلی اتیلن جهت دفع انبساط و انقباض لوله ها استفاده از موفه اجباری است و در لوله های پلیکا نیز گرم و سرد شدن لوله و بالطبع آن انبساط و انقباض لوله باعث خارج شدن محل اتصالات از آب بندی میشود .
لوله های پوش فیت در مقابل آتش سوزی تا حد بالایی مقاوم تر از لوله های پلیکا میباشد.
لوله ها و ارینگ های آب بندی پوش فیت قدرت تحمل سیالات با PH  ۲ الیPH 12 را دارد .
معایب سیستم پوش فیت
۱- عدم اطمینان به عملکرد مناسب در مدت طولانی بعلت نبودن هر گونه سابقه ای.
۲- عدم آببندی در سیفونها (در این سیستم در سیفونها از سیفون پلی اتیلن استفاده میشود).
۳- مقاومت کم در برابر نور خورشید (در این سیستن کلیه عصاییهای پشت بام نیز از پلی اتیلن است).
۴- فشار کم در تست آببند که نشانه ضعف در سیستم در برابر فشار میباشد(فشار تست حداکثر ۵ متر است).
۵- ضعف در برابر فشار خارجی و بعلت نوع و شکل اتصال باید مقطع دایره ای لوله در تمام پروسه تولید و نصب و دفن بطور کامل و سالم (فول مون) حفظ شده تا سیستم از آببند خارج نشود.

.

مزایای سیستم پلی اتیلن

۱- ارزانی سیستم که میتوان گفت هزینه خرید این سیستم کمتر از نصف سیستم فوق است.
۲- مقاومت مناسب در خاک و فشار خارجی.
۳- مقاومت مناسب در برابر نور خورشید.
۴- اتصال جوشی و عدم  وجود درز در کار.
۵-مقاومت بالای لرزشی و مناسب هنگام زمین لرزه و مقاومت در برابر دمای بالا.
۶- وجود سابقه بیش از ۳۷ سال و رکورد عملکرد مطلوب.
۷- فشار تست آببند بالا که نشان از مقاومت فشار درونی سیستم دارد.(فشار تست تا ۴۰ متر).
۸- مقاومت مناسب در برابر اسیدها.
۹- امکان مونتاژ و اسپول سازی قطعات قبل از نصب نهایی.
معایب سیستم پلی اتیلن
۱- قابل اشتعال بودن.
۲- توجه و مهارت در زمان جوشکاری.
البته ادعاهایی از طرف سازندگان و فروشندگان این دو سیستم مبنی بر ایجاد صدای کمتر در هر دو  سیستم ارائه میشود که متاسفانه به هیچ وجه آزمایش معتبری نشده و بیشتر موضوع جنبه  تجاری یا نظر شخصی دارد.
همچنین سرعت و سهولت اجرای سیستم پوش فیت موجب شده پیمانکاران و مجریان نیز علاقه خاصی  به  سیستم پوش فیت نشان داده و  تمایلاتی به آن نشان دهند.
قابل ذکر است ادعاهای  مبنی بر گرفتگی سیستم پلی اتیلن بعلت زبری درونی سیستم و یا لبه های داخل لوله ناشی از جوش و غیره از جانب علاقمندان سیستم پوش فیت ادعا میشود که با عنایت به سابقه بالای این سیستم و رضایت استفاده کنندگان (مانند ساختمانهای اکباتان یا هتل استقلال و موارد مشابه) میتوان گفت این ادعاها بیشتر جنبه تجاری دارد.
به هر حال بر اساس حجم تبلیغ ایجاد شده برای سیستم پوش فیت و قیمت بالای آن با توجه به مصرف کمتر مواد اولیه میتوان به سود قابل توجه تولیدکنندگان و فروشندگان  این سیستم و علت تبلیغات بالای این کالا پی برد.
جوش لوله پلی اتیلن